grawerowanie

Grawerowanie – jakie metody są dostępne?

Tworzenie przedmiotów z personalnymi napisami jest obecnie bardzo popularne, takie produkty sprawdzają się jako prezent osobisty. Osoba obdarowana wie, że ktoś przygotował je z myslą właśnie o nich.

Grawerowanie mechaniczne i laserowe

grawerowanieNajprostszym i najbardziej trwałym sposobem na wykonanie takiego napisu jest jego wygrawerowanie. Obecnie proces ten można przeprowadzać różnymi metodami, jednak ta tradycyjna – grawerowanie mechaniczne – powoli odchodzi w niepamięć. Częściej wiele osób decyduje się teraz na wykorzystanie bardziej nowoczesnych technologii, takich jak na przykład grawerowanie laserem czy grawerowanie wodą. Która z technik jest najlepsza? Z pewnością zależy nam na doskonałym efekcie, do tego niezbędna jest precyzja urządzenia. Tutaj wszystkie technologie sprawdzają się bardzo dobrze. W grawerowaniu metodą mechaniczną wykorzystuje się bowiem specjalną frezarkę grawerską, która rylcem wyrzyna wzór na elemencie, rylec ten prowadzony jest po szablonie. Ta metoda dobrze sprawdza się na dużych elementach, na przykład jest idealnym wyborem do grawerowania tablic na pulpity sterownicze czy do wind, a także tablic nagrobnych. Wówczas spotkamy się z oczekiwaną precyzją. Co jednak, gdy chcemy wygrawerować napis na naprawdę niewielkim przedmiocie? Tutaj lepiej zastosować technikę laserową. Nowoczesne urządzenia laserowe charakteryzują się bowiem naprawdę wysokim poziomem precyzji, a do tego dochodzi krótki czas wykonywania zadania.

grawerowanieUstawiając odpowiednie parametry w urządzeniu, już w kilkanaście sekund czy minutę później (w zależności od trudności wzoru i jego wielkości) możemy cieszyć się pięknym grawerem na przedmiocie. A wszystko to bez powstawania wiórów i pyłu, urządzenia laserowe podczas pracy nie produkują bowiem takich odpadków. W dodatku wielką zaletą wykorzystania lasera jest to, że może on grawerować w naprawdę przeróżnych materiałach, nie tylko w metalu. Równie dobrze sprawdza się w wykonywaniu napisów na drewnie, różnego rodzaju tworzywach sztucznych, na tekturze i papierze, a także na tkaninach. Zawsze grawerowanie przebiega w sposób bezpieczny, ponieważ jest to proces bezkontaktowy, a więc samo urządzenie nie dotyka bezpośrednio produktu, na obróbkę wpływ ma jedynie wytwarzana wiązka świetlna. Co zaś z ostatnią wspomnianą metodą, jaką jest grawerowanie za pomocą cięcia wodą? To jest możliwe, jednak trudne – operator maszyny musi wiedzieć, jak bardzo obniżyć ciśnienie wody, aby nie uszkodziło ono całkowicie grawerowanego przedmiotu.

Jednakże nowoczesne urządzenia posiadają sterowanie komputerowe, dlatego możliwe jest ustawienie dokładnych parametrów strumienia wody, dzięki czemu grawerowanie będzie dokładne i nie doprowadzi do uszkodzeń.