druk wielkoformatowy

Co o druku wielkoformatowym warto wiedzieć

Druk wielkoformatowy to jedna z cieszących się obecnie większym zainteresowaniem technik druku. Głównie zainteresowani tą usługą są przedsiębiorcy, którzy w tej technologii wykonują materiały reklamowe. Niemniej nie tylko oni.

Druk wielkoformatowy i dobre materiały

druk wielkoformatowy Czym jednak jest druk wielkoformatowy i czym odróżnia się na tle innych technologii? Druk wielkoformatowy inaczej nazywany także drukiem lateksowym lub solwentowym to w zasadzie jeszcze dość nowa technologia, która jest odłamem tak powszechnie wykorzystywanego druku cyfrowego. Tym co ją odróżnia jest fakt, że pozwala ona na druk w dużym formacie na różnych materiałach, do których można by zaliczyć takie jak choćby: baner, folia czy papier. Jak już zostało wspomniane na wstępie metoda ta znajduje zastosowanie przede wszystkim przy druku materiałów reklamowych. W dużej mierze za pomocą druku wielkoformatowego wykonywane są takie materiały jak: billboardy, plakaty, tablice, szyldy, banery, kasetony, roll-up’, itd. Te same materiały można jednak wykonać przy pomocy innych technologii drukarskich jak choćby tradycyjnego i nadal niezwykle popularnego druku offsetowego, dlaczego więc wielkoformatowy? Przede wszystkim ze względu na jego cenę. W przypadku tej technologii cena każdej kopii kosztuje tyle samo, a co za tym idzie idealnie sprawdza się przy małych nakładach – a banerów przecież nie wykonuje się w nakładach tysięcznych.

druk wielkoformatowy Na plus także należałoby zaliczyć termin realizacji – który zwykle wynosi kilka dni, a zdarzają się drukarnie, które wykonają nam zlecenie od ręki. Największą zaletą tej metody drukarskiej jest jednak możliwość wprowadzenie zmian w niemal każdej kopii, dzięki czemu z łatwością, bez ponoszenia dodatkowych kosztów (cena samego wydruku) można wprowadzić aktualizacje odnośnie oferty. Jak każde rozwiązanie tak i to ma swoje wady, przede wszystkim należałoby tu wskazać na fakt, że nie wszystkie drukarnie oferują druk tego rodzaju, a co za tym idzie ze znalezieniem odpowiedniego wykonawcy w bliskiej okolic możemy mieć czasem problem. O ile druk wielkoformatowy w Łodzi, Poznaniu Warszawie, Krakowie czy innym większym mieście to nie problem, to w małych miastach może być już zdecydowanie gorzej. Niemniej większość drukarni zapewnia transport zamawianych materiałów, nawet na większe odległości, co jednak może wydłuż czas oczekiwania na realizacje zlecenia, choć nie powinno być to szczególnie znaczne przesunięcie.

Pewnym mankamentem może być też jakość wydruku, którą nada uznaje się za nieznacznie gorszą niż w przypadku druku offsetowego, jednak przy obecnym rozwoju druku cyfrowego, różnica ta staje się naprawdę niewielka.